Hosting, domeny

Jednym z podstawowych narzędzi, które musisz mieć, żeby zarabiać w internecie to domena czyli adres internetowy i miejsce na Twoją stronę, czyli hosting.

GVO – Jeśli chcesz zarabiać w internecie to podstawowe narzędzie, które mieć musisz. Oprócz hostingu zawiera autoresponder, pokój webinarowy, generator stron www, generator stron przechwytujących i sporo innych ciekawych narzędzi. Nie zastanawiaj się czy Ci to wszystko potrzebne, zaufaj mi, jeśli chcesz zarabiać musisz to mieć. Z czasem wytłumaczę Ci po kolei co do czego służy.

WWW domeny

Współpracowałem z kilkoma firmami świadczącymi powyższe usługi i osobiście mogę polecić Ci dwie oprócz GVO (na GVO rejestrujesz hosting, natomiast domeny na home.pl lub Domeny.tv). Zanim to jednak zrobię, dam Ci radę uniwersalną co do takich usług. Nie zawsze warto szukać rozwiązania najtańszego. Lepiej jest wybrać usługę kosztującą więcej, ale lepszą. W przypadku hostingu i domen dla mnie osobiście ważne są:

  • szybkość serwerów, a co za tym idzie szybkość ładowania się Twojej strony
  • łatwość konfiguracji, nie każdy z nas jest specjalistą, i nie uważam, że żeby mieć swoją stronę, trzeba mieć wiedzę fachowca w dziedzinie hostingu, czy domen. Nie jestem pracownikiem firmy hostingowej, Ty pewnie też nie, więc do konfiguracji usług powinna wystarczyć podstawowa wiedza w posługiwaniu się komputerem czy internetem.
  • klarownie opisana konfiguracja, jest to bardzo pomocne, kiedy robisz to pierwszy raz, za drugim i następnym już robisz to automatycznie, ale za pierwszym razem może się zdarzyć że czegoś nie będziesz wiedział
  • fachowa całodobowa pomoc – nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej, a jednak istnieją firmy hostingowe z infolinią czynną np. 8 – 16. Niejednokrotnie robię coś poza tymi godzinami, i niejednokrotnie potrzebowałem pomocy i w dobrych firmach taką pomoc uzyskiwałem. Doceniłem to szczególnie kiedy  trafiłem na firmę, w której musiałem czekać do rana na wykonanie telefonu. Przekonałem się wtedy jak ważna jest taka oczywistość.
  • zapomnij o darmowych usługach, zero wsparcia, pełno reklam, wolne serwery, raz działające a raz nie. Jeśli myślisz poważnie o zarabianiu w internecie, nie stawiaj swojej strony na takim hostingu. Używałem takich usług dawno temu, kiedy prowadziłem strony czysto hobbystycznie, nie miały one w założeniu zarabiać.

WWW domeny

A teraz konkrety, dwie firmy świadczące usługi hostingowe i oferujące domeny.

Od lat korzystam z usług home.pl. Zdecydowanie jest to najlepsza firma z jaką współpracowałem. Nie jest najtańsza, ale to nie jest najważniejsze. Przede wszystkim hosting i domeny działają stabilnie, i szybko, a w razie potrzeby jest całodobowa pomoc.

Domeny.tv – ceny dużo niższe, co może mieć znaczenie jeśli masz dużo usług. Na pewno minusem jest brak całodobowego wsparcia. Ale jeśli nie potrzebujesz takiego wsparcia, a zależy Ci na cenie, to może to być dobry wybór dla Ciebie.

WWW domeny

I co jest jeszcze fajne w przypadku tych firm. Możesz podjąć z nimi współpracę na zasadzie programu partnerskiego, umieścić reklamę na swojej stronie i zarabiać 🙂

W następnych dwóch artykułach dowiesz się, jak zarejestrować domenę i hosting.